قوانین و مقررات آشنایی با مینی گلف

در مینی گلف برخلاف گلف، فقط از ضربات کوتاه استفاده می شود و بازیکن توپ را با زدن کمترین ضربه وارد حفره­هایی که تعداد آنها ۹ یا ۱۸ عدد است، می­ کند. این ورزش مفرح را چون مساحت کمی ( از ۵ مترمربع تا ۱۰۰ مترمربع) می گیرد، می توان در پارک ها، مدارس، دانشگاهها، بیمارستان ها، هتل ها، حیاط مجتمع های مسکونی و حتی پشت بام ها (که در آمریکا مرسوم است) راه اندازی کرد.

این ورزش را اگر بخواهیم فقط برای تفریح و گذران اوقات فراغت همه افراد و هر سنی راه اندازی کنیم فضای ۵ مترمربع کافی است که ساده ­ترین شکل مهیا کردن آن هم ایجاد زمین با پوشش چمن مصنوعی یا موکت با ایجاد حفره است که بازیکنان بر سر انداختن توپ با کمترین ضربه به داخل حفره ها با هم رقابت میکنند.

مینی گلف بصورت حرفه­ ای در ۴ سیستم (براساس شکل و جنس زمین مسابقه) برروی ۱۸ میدان برگزار می­گردد:

۱٫ سیستم بتنی (Concrete): جنس میادین از بتن مخصوص می­باشد. این سیستم در سال ۱۹۵۰ میلادی توسط پال بگنی سوئیسی ابداع گردید. شکل زمینها نیز کاملاً مشخص و براساس نقشه های استاندارد اجرامی­گردد. طول هر میدان بین ۱۰ تا ۱۲ متر و مساحت مورد نیاز ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مترمربع می­باشد.
۲٫ سیستم فلت گلف (Feltgolf): به این نوع، مینی گلف سوئدی نیز می­گویند. سطح زمین از نمد مخصوصی پوشیده می­گردد و جنس دیواره­ها از چوب است. این سیستم به مساحتی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مترمربع برای ساخت نیازدارد. استاندارد و نقشه­ های ویژه ای برای اجرای میادین موجود می­باشد.
۳٫ مینیاتورگلف (Miniaturegolf): سطح زمینهای این سیستم بوسیله نوعی سیمان مخصوص پوشیده می­گردد. مساحت مورد نیاز مینیاتورگلف بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ مترمربع است. این سیستم از طرفداران بیشتری در میان مینی گلف بازان برخوردار می­ باشد. میادین براساس نقشه­ های مخصوص می­بایستی ساخته شود.
۴٫ ادونچر گلف یا(Minigolf Open Standard) MOS: میادین این سیستم در شکلهای نامتعارف و سازگار با محیط (از نظر عوامل موجود در زمین مانند درخت، پستی و بلندی و …) ساخته می­شود. سطح این زمینها معمولاً از چمن مصنوعی پوشیده می­گردد. شکل هر میدان از نقشه خاصی پیروی نمی­کند و همین امر باعث می­گردد که فضایی کاملاً زیبا و دلپذیر برای یک ورزش خانوادگی دراختیار قرارگیرد. با این توضیح؛ برای ساخت زمین مینی گلف در استاندارد ادونچر، هیچ نقشه از پیش تعیین شده ای وجود نداشته، متناسب با عوارض طبیعی زمین مورد نظر و با رعایت چهار نکته زیر، می توان نسبت به طراحی و ساخت اقدام نمود:

(۱) طول هر میدان، حداقل ۷ متر. (۲) عرض محل عبور توپ، حداقل ۱ متر. (۳) قطر دایره منطقه حفره، حداقل ۲ متر. (۴) فاصله حفره با دیواره، حداقل ۱ متر.

» دریافت تایید انجمن مینی گلف برای نقشه ها، کفپوش و جنس دیواره ها، پیش از اجرا الزامی است. (برای زمین هایی که متقاضی مسابقات رسمی می باشند.)

انجمن مینی گلف